Wszyscy czytają dzieciom................

W dniu 08.05.2015r.  W szkole  w Dylakach było prezentowanie różnych wierszy i opowiadań organizowane przez panią Jolantę Kondorowską i  przedszkolaki (starszaki) z Dylak  zostały zaproszone  miały mozliwość słuchania opowiadań i wierszy prezentowanych przez klasy 2, 3 4, 5, 6, były bardzo zaciekawone. Czytała również pani Basia (sołtys z Dylak) oraz pani Aniela,  która pracuje w bibliotece i zachęcała aby dzieci z rodzicami częściej sięgały do wypożyczania ksiązek.  Bardzo dziękujemy za bardzo miłą atmosferę.

Wiek przedszkolny, to okres tworzenia się u dzieci trwałych nawyków, kształtowania procesów uczuciowych i umysłowych. Wychowanie dobrego i szczęśliwego dziecka wymaga osobistego zaangażowania rodziców, poświęcenia mu czasu. Czas ten można wykorzystać na wspólne zabawy i czytanie książek dzieciom. Dzięki czytaniu dziecko uczy się słuchać i naśladować dźwięki, a więc czytać należy dziecku już od urodzenia. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Gdy dziecko jest nieco starsze, książka utrwala i porządkuje pojęcia o świecie, dostarcza nowych wiadomości, wzbogaca zasób pojęciowy, budzi zainteresowania poznawcze, rozbudza ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych. Książka dostarcza informacji nieznanych z rodzinnego życia, czy otoczenia. Książki dla dzieci najmłodszych powinny mieć twarde okładki, nie muszą mieć dużo tekstu, mogą być przeznaczone do rozpoznawania przedmiotów, nazywania ich i opowiadania czynnościach z nimi związanych. Treść powinna być bliska codziennemu doświadczeniu dziecka. Następnie mogą się pojawiać proste, krótkie opowiastki, historyjki stanowiące całość. Dorosły może czytać podpisy pod nimi lub je opowiadać i zachęcać dziecko do samodzielnego mówienia o tym, co widzi i o tym czego się domyśla. Kolejnym stopniem wtajemniczenia mogą być książki, w których dziecko jest aktywnym twórcą dalszej części historyjki.

szkola2015 006szkola2015 012szkola2015 011szkola2015 003
  • Data aktualizacji: 2019-11-02 21:59