Witajcie kochani!

Przed nami nowy tydzień. W tym tygodniu chciałabym was zabrać do świata teatru.

Może ktoś z was już był w teatrze a jeśli nie to gorąco zachęcam was do odwiedzenia tego miejsca wraz z waszymi rodzicami ;-)

A kto wie może wybierzemy się tam kiedyś razem? :-)

Zapytacie pewnie: ale co to jest teatr?

Już wam wyjaśniam:

Teatr to przede wszystkim sztuka; to miejsce (budynek) w którym aktor lub grupa aktorów na żywo odgrywają przedstawienie dla swoich widzów (publiczności). Terminem „teatr” określamy również rodzaj sztuki widowiskowej lub też sam spektakl teatralny.

Przedstawienie teatralne może być odgrywane przez aktorów, kukiełki, pacynki, marionetki.

Na szczególną uwagę zasługuje według mnie także teatr cieni. To taki rodzaj teatru w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów.

Zobaczcie sami:

A czy słyszeliście kiedyś o teatrzyku kamishibai (czyt. kamiszibaj)?

Czym jest KAMISHIBAI ?

KAMI to papier, SHIBAI to teatr  – a więc KAMISHIBAI to Papierowy Teatr

Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania,czytania wywodząca się z Japonii,wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Kamishibai – to lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku, może być używany z powodzeniem w domu, w bibliotece, księgarni, szkole czy przedszkolu.

Obejrzyjcie jak wygląda taki teatrzyk:

I jak wam się podobała taka forma teatru? :-)

Definicję teatru możemy uprościć, ograniczając się tylko do dwóch podstawowych elementów. Bo tak naprawdę, żeby zaistniał teatr, niezbędne są tylko dwie rzeczy: scena i widownia.
Po jednej stronie aktor – osoba, która coś przedstawia, po drugiej widz – osoba, która to coś ogląda. Żaden teatr nie może istnieć bez spotkania tych dwóch podmiotów.

Przedstawię wam kilka terminów związanych z teatrem oraz ich krótkie wyjaśnienie:

- scena – przestrzeń (podwyższenie) w budynku teatralnym przeznaczona do wystawiania spektakli, która mieści się powyżej widowni i jest oddzielona od niej kurtyną, jest to również miejsce gry aktorów;

- kurtyna – to element dekoracji sceny teatralnej, wykonana jest z tkaniny i służy do oddzielenia sceny od widowni ;

- widownia – część teatru która jest przeznaczona dla widzów, ma ona umożliwić widzom jak najlepszy odbiór widowiska;

- widzowie – czyli my, obserwatorzy na widowni;

- aktorzy – osoby które odgrywają role w teatrze (lub w filmie);

- spektakl – to dzieło teatralne w którym aktorzy odgrywają swoje role przed zgromadzonymi widzami (publicznością);

- kostium- to ubiór aktora który jest charakterystyczny dla granej postaci;

- kulisa – to takie miejsce znajdujące się za sceną w którym przygotowują się aktorzy (a także dekoracje);

- dekoracja – to miejsce zaprojektowane a następnie urządzone przez scenografa w którym rozgrywa się akcja sceniczna;

Zapraszam was teraz do wysłuchania wiersza H. Bechlerowej „Makówkowy teatrzyk”:

Makówkowy teatrzyk - jest tu na co popatrzeć!
Makówkowa rodzina
przedstawienie zaczyna.
Jest tata, Mak wąsaty,
i mama w chustce w kwiaty,
i córeczki w sukienkach:
duża, mała, maleńka.
Makówkowa rodzina
właśnie taniec zaczyna.
Już tata Mak z wąsami
macha w górze rękami
i kłania się, i śpiewa,
jak to się mak zasiewa.
Do rodziny mówi tak:
- razem ze mną siejcie mak!
Sieje mak razem z tatą
mama w chustce w kwiaty
i córeczki w sukienkach:
duża, mała, maleńka.
Kończy się przedstawienie!
Słuchamy zapatrzeni…
Jest cisza, spokój taki,
jakby kto posiał makiem.

Odpowiedzcie na pytania:

1. Kto występował w przedstawieniu?

2. Jak wyglądali członkowie rodziny pana Maka?

3. Co robili?

Czy słyszeliście kiedyś takie powiedzenie „Cisza jak makiem zasiał”?

Mak to bardzo maleńkie ziarenka które podczas siania bezszelestnie padają na ziemię. Kiedy mówimy więc „Cisza jak makiem zasiał” mamy na myśli absolutną ciszę, spokój bez najmniejszego szmeru.

Powtórzcie z pomocą rodziców rymowankę a później ją spróbujcie przesylabować:

Maszeruje bajka przez świat

w odświętnej szacie.

Gdy ją spotkacie,

na pewno poznacie.

Chciałabym również abyście poćwiczyli nazwy kolorów.

Wykonajcie proszę, bardzo ważne ćwiczenie dykcyjne jak prawdziwi aktorzy:

Król Ka-rol ku-pił kró-lo-wej Ka-ro-li-nie ko-ra-le ko-lo-ru ko-ra-lo-we-go.

Kras-no-lu-dek ma czer-wo-ne u-bran-ko i czer-wo-ne bu-ci-ki.

Ślis-ka szo-sa, ślis-ka szo-sa, a po szo-sie Szy-mon szedł.

Brawo kochani! To było bardzo trudne.

Starsze maluch proszę o zrobienie str. 34 i 35 w kartach pracy.

Na koniec chcę was zaprosić na teatrzyk kukiełkowy pt. „Jaś i Małgosia”

Miłego oglądania!

Żegnam się z wami cieplutko, korzystajcie z pięknej wiosennej pogody i wspomnijcie czasem o naszym przedszkolu ;-)

Pa pa!